“Vet belangrijk” de boekrecensie
28 april 2020Hoe gezond is “Linzen & wortel pasta shape”?
15 juni 2020In het nieuws
Korte termijn blootstelling aan kou helpt bij mensen met actief bruin vet om ongeveer 15% meer calorieën te verbranden. Het bruine vet verbrand calorieën voor warmte. Dit onderzoek is een van de vele naar de zoektocht hoe bruinvet een rol kan spelen in de behandeling en voorkomen van overgewicht en obesitas. Bruinvet activeren lijkt effect te hebben, de beste activator is matige blootstelling aan kou.
Wat vinden wij ervan
Het menselijk lichaam heeft meerdere soorten vet. Wanneer iemand te veel vet heeft wordt dit opgeslagen als wit vet, onder de huid en tussen de organen, dit is de opslagplaats en het vet waar we vanaf willen. Daarnaast is er dan ook het bruine vet, dit zit voornamelijk in de romp, bij de schouderbladen. Het bruine vet heeft een duidelijke functie, het verbranden van vetzuren tot warmte. Logisch dus dat bruin vet actief wordt wanneer we het koud hebben. Hoe actiever je bruine vet is hoe meer calorieën het verbrand tot warmte. Dit kan leiden tot verbranden van 200 kilocalorieën extra per dag!
Om je dagelijkse verbranding omhoog te brengen en afvalproces een boost te geven kun je proberen je bruine vet te activeren. Gelukkig is matige blootstelling aan kou genoeg. Denk aan het nemen van een koude douche of voor velen een realistischer voorstel: dagelijks ongeveer 2 uur in een koudere ruimte door brengen, rond de 17 graden is voldoende.
Wil je meer weten…
Over kou en hoe je hiermee om kunt gaan? Bekijk dan eens de site van “The Iceman” ofwel Nederlands eigen Wim Hof. Hij is bekend om zijn koud records en de Wim Hofmethode. Op zijn site leer je meer over de vele voordelen van kou en hoe je zelf bikkelhard kunt worden, en die koude douche neemt. Je kunt gratis meedoen aan zijn mini class via: https://www.wimhofmethod.com/
Bron: Florian W Kiefer, Christopher Gerner, Alexandra Kautzky-Willer, Dietmar Pils, Andrea Bileck, Alexander R Haug, Carsten T Herz, Laura Niederstaetter, Oana C Kulterer. The presence of active brown adipose tissue determines cold-induced energy expenditure and oxylipin profiles in humans. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2020;
DOI: 10.1210/clinem/dgaa183